Nu har Jossan och jag äntligen landat i vilka ryggsäckar vi ville ha och vi gav oss ut på en tur för att testa dem. Vi valde varsin Fjällräven 35 liter. Jag valde deras Abisko Hike 35L som inte har en sån trampolin baksida för luftström, Jossan valde Abisko Friluft 35L som har en sån.

Första testet blev runt 19km vandring från Taberg till Strömsbergs naturreservat längs tre etapper av Södra Vätterleden.

Karta över södra Jönköping. På kartan är en rutt från Taberg till Strömsberg utmarkerad med röd linje

Det var trevlig och varierande terräng, allt från mysiga villakvarter på asfalt till öppna fält och genom hagar. Självklart även en hel del fin skog

Bra uppladdning för lite mer vandring när semestern börjar. Jag är även väldigt pepp på att vandra vid Borgafjäll i höst!

Redigera · Källkod